وبلاگ

محاسبه عطف کتاب با جلد سخت

همانطور که قبلا گفتیم برای محاسبه عطف کتاب هایی که از جلد شومیز بهره می برند کافی است تا تعداد صفحات و گرماژ کاغذی که کتاب بر روی آن چاپ می شود را داشته باشید تا با محاسبه ریاضی مقدار عطف مورد نیاز را بدست آورید.

اما برای عطف کتاب هایی که جلد سخت یا به اصطلاح جلد گالینگور دارند این کار کمی متفاوت است. البته نوع محاسبه عطف کتاب و اتفاقاتی که رخ می دهد همانند قبل است و تفاوت آن در اضافه شدن چند آیتم کوچک و ثابت است.

1- اگر جلد سخت را از نزدیک مورد بررسی قرار دهید خواهید دید که در دو طرف عطف کتاب فرو رفتگی هایی مشاهده می شود که صحافی ها آن را انگشتی می گویند.

2- دومین مورد در قسمت داخلی جلد در واقع روی سفید جلد سخت اتفاق می افتد که اگر مشاهده کنید می بینید که مقداری از طرح جلد به سمت پشت کتاب لبه برگردات شده است تا در هنگام صحافی و جلد سازی هم خطا کمتر شود و هم زیبایی ظاهری جلد به همان قدرت خود باقی بماند. اگر این فاصله رعایت نشود ممکن است در صحافی جلد کتاب کمی جا به جا شده و سفیدی کاغذی که جلد بر روی آن چاپ شده دیده شود.

نتیجه:

برای محاسبه عطف کتاب با جلد سخت:

ابتدا از طریق فرمول محاسبه آنلاین عطف کتاب، عطف کتاب خود را محاسبه کنید. سپس مقدار ثابت 1 سانتی متر از هر طرف که مجموعا 2 سانتی متر می شود را به آن اضافه می کنید. دقت داشته باشید که در قسمت انگشتی از المان های اصلی جلد (مثل عنوان، نویسنده و … ) استفاده نکنید چون بعد از صحافی دیده نخواهند شد.

از سمت راست و چپ و بالا و پایین به مقدار 2 سانتی متر به جلد اضافه می کنیم (برای مورد دوم)

مثال: اگر بخواهیم عطف و اندازه کلی جلد کتابی را که قطع رقعی دارد و 228 صفحه است و با کاغذ 70 گرم چاپ می شود محاسبه کنیم مراحل زیر را باید طی کنیم:

برای اینکه اندازه قطع های استاندارد کتاب را بشناسید به اینجا مراجعه کنید…

1- از اینجا عطف کتاب را محاسبه کنید که حدود 1 سانتی متر است.

2- از هر طرف عطف به آن 1 سانتی متر اضافه می کنیم برای انگشتی که مقدار کل عطف ما به 3 سانتی متر می رسد……………………. بند انگشتی + عطف + بند انگشتی

3 -از جهت های بالا،پایین،چپ،راست 2 سانتی متر به جلد کتاب اضافه می کنیم :

محاسبه اندازه افقی کتاب:

مقدار لبه برگردان + پشت جلد + (انگشتی+عطف+انگشتی) + روی جلد + لبه برگردان

2 + 15 + (1 + 1 + 1) + 15 + 2 = 37

محاسبه اندازه عمودی کتاب:

مقدار لبه برگردان +‌ اندازه استاندارد عمودی رقعی +‌ لبه برگردان
2 + 22 + 2 = 26

در واقع اندازه نهایی جلد ما 37 در 22 است.

برای درک بهتر تصویر زیر را مشاهده کنید…

دقت کنید در لبه برگردان ها و بند انگشتی ها آیتم های اصلی جلد خود را قرار ندهید.

محاسبه عطف کتاب جلد سخت

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-samandehi